Klasika neklasicky

Mercedes-Benz Fascination koncept

listopad_2008

 

 

Legendární značka Mercedes-Benz nikdy nebyla automobilkou, která by radikálně měnila design svých vozů. Model od modelu vždy precizně rozvíjela k dokonalosti právě tak, jak to její zákazníci vždy očekávali. Přístupem kontinuálního vývoje nás vždy utvrzovala ve faktu, že pokud něco skutečně spolehlivě funguje, není třeba to zásadně měnit. Za touto prostou filosofií spatřuji důvod, proč je na špičce svého oboru už od dob svého založení.

 

Kvalitní zpracování, správná volba materiálů, prostor pro individuální nároky spotřebitelů a nadmíra technických vymožeností, podpořená pečlivým vývojem a otestována nejen na náročných závodních tratích, to jsou vlastnosti, které si s jejím jménem právem spojujeme. To vše jsme mohli i letos spatřit na firemním stánku Pařížského autosalonu. Pro zvědavé návštěvníky si ale i tentokrát automobilka s trojcípou hvězdou ve znaku připravila něco navíc, představila vzrušující koncept Fascination.

 

Na první pohled nemůže nikdo pochybovat o tom, že jde skutečně o příslušníka rodiny stattgartské značky. Přesto vyjadřuje velmi progresivní názor, jak lze originálně rozvinout osobité prvky současných modelů v nové přitažlivé tvarosloví.

 

Středně veliký automobil je nositelem málo obvyklého karosářského provedení - třídveřového kombi. Zřídkakdo si ale dokáže pod tak dynamickým zevnějškem představit rodinný nebo dokonce užitkový vůz. Široká a nízká stavba karosérie, vyvážené proporce, sebejisté linie, elegantní silueta a pečlivě zpracované detaily ztělesňují lákavou představu automobilu pro volný čas. Sportovní ambice jsou patrné z každé maličkosti. V tvarování exteriéru intuitivně vnímáme některé prvky továrních speciálů DTM. Brilantně ztvárněná kola s úzkoprofilovými pneumatikami podtrhují charakter vozidla. Snadný přístup do luxusního čtyřmístného interiéru poskytuje dvojice rozměrných bočních dveří. Zavazadlový prostor je přístupný klasicky přes mohutnou záď s horizontálně umístěnými rozměrnými svítilnami. Atraktivní design je v tomto případě rovnocenným spoluhráčem pokrokových technologií.

 

Fascination je skutečně vypilován do nejmenšího detailu. Velmi pravděpodobně předznamenává směr, kterým by se mohl ubírat design proslulé značky v následujících letech. Není ale ani nemyslitelnou skutečností, že světlo světa spatří v sériové podobě celý koncept. Bylo by skutečně zážitkem jej řídit nejen po zvolna stoupající alpské vozovce … co myslíte?

 

V době, kdy stále více lidí volá po exkluzivitě a odlišení, se zdá být Fascination tou správnou volbou. Mercedes-Benz, jak ukázala řada předchozích studií, k podobnému stylovému výrazu dlouhodobě směřuje. Pozvolna se stává jeho krevní skupinou, kterou rivalové typu Volkswagen Pasat CC jen těžko hledají. 

 

 

Autor článku

Pavel Hrubý

 

architekt | designér