eng
realizace koncepty ilustrace aktuality biografie kontakt

     
 
Skeletové hodiny Kavalír Chrono
Klient _ Ing. Jaroslav Kavalír
Realizace _ 2003
 
The sceleton clock Kavalír Chrono
Client _ Ing. Jaroslav Kavalír
Realization _ 2003
 
 
 
 
Kyvadlové hodiny firmy Kavalír jsou určeny jako dominanta prostředí moderních obytných, reprezentativních nebo jednacích místností nejen pro své originální řešení, výběr kvalitních materiálů, ale především pro vynikající kvalitu zpracování. Jedná se o hodiny skeletové - stroj není zakryt hodinovou skříní. Pozorovatel má tedy možnost sledovat chod hodinového stroje. Další významnou odlišností je užití jediné ručičky jako časového ukazatele.

Sestavení výrobku z připravených dílů je výhradně ruční prací. Jednotlivé díly jsou vyřezány z kartáčované 2 mm nerezové oceli laserem a pospojovány soustruženými částmi. Hnací soustrojí s třípaprskovými převodovými kolečky je situováno mezi dvě části nosného rámu. Prozíravě jednoduché koncepční řešení se tak přímo projevuje na vzhledu výrobku.

Pohon hodinového stroje zajišťuje jedno závaží válcového tvaru, soustružené z nerezové oceli, zavěšené na polyethylenovém vláknu (jeho pevnost je při stejné váze až patnáctkrát vyšší než pevnost vlákna ocelového). Přesnost chodu stroje určuje výškově stavitelné kyvadlo. Rozměrný číselník s vnějším průměrem 400 mm a výrazný odstín cihlově červené ručičky umožňují čitelné určení časového údaje. Arabské číslice s kruhovými znaky v místech čtvrt, půl a třičtvrtě hodiny jsou vyřezány do 30 mm širokého číselníku. Jeho vnitřní poloměr vymezuje prostor strojku. Konstrukce hodinového stroje umožňuje výběr i dalších tvarových variant číselníku s různými číslicemi /římskými/ a znaky, podle volby zákazníka.

Designérským cílem bylo maximální podtržení jednoduchosti mechanismu stroje a elegance použitého materiálu. Neméně důležitou roli při návrhu hrál důraz na dostupnost výrobních technologií a výrobních postupů stroje s vysokou přesností chodu.