Název rubriky

fin | Renault 5 Turbo

Název článku Malý obr
   
Autor článku Pavel Hrubý
  architekt | designér
   
Místo původu Francie | Dieppe
Výrobce Renault
Designér

Michel Boué (Renault 5 – první generace)

Chronologie 1899                 založení společnosti Renault
  1972–1985        produkční období Renaultu 5 – první generace
  1979                 představení prototypu Renault 5 Turbo
  1980–1986        produkční období Renaultu 5 Turbo
   
Name of the rubric

fin | Renault 5 Turbo

Article title Small Giant
   

Autor of the article

Pavel Hrubý

 

architect | designer

 

 

Place of origin

France | Dieppe

Producer

Renault

Designer

Michel Boué (Renault 5 – first generation)

Chronology

1899                 the founding of Renault

 

1972 – 1985      production era of the Renault 5 – first generation

 

1979                 introduction of the Renault 5 Turbo prototype

 

1980 – 1986      production era of the Renault 5 Turbo

 

 

Svými minimálními rozměry skutečně z řady nevystupoval. V době svého vzniku byl ale nejvýkonnějším vyráběným automobilem země galského kohouta, a měl tak dostatek sil poprat se o své místo na trati i na běžné komunikaci.

 

V roce 1972 se v segmentu malých automobilů v nabídce francouzského výrobce objevil Renault 5. Designér Michel Boué a jeho realizační tým jej obdařili tehdy velmi nevšedně pojatou karoserií s řadou inovativních řešení. Malý vůz měl tak dostatečný prodejní potenciál a záhy se stal populární na mnoha trzích světa. Jeho první generace, prodávaná do roku 1985, posloužila jako základ hned několika sportovním verzím. Na jejich vrcholu pak v roce 1980 stanul nekompromisně pojatý Renault 5 Turbo.

 

Na jeho vývoji spolupracovalo studio Bertone, vývojové oddělení Renaultu a jeho dvorní úpravce společnost Alpine. Primárně byl navržen jako soutěžní speciál pro rallye, pro potřeby homologace se ale ve dvou mírně se lišících sériích v celkovém počtu cca 3 500 kusů objevil i v silniční podobě.

 

Z původní „pětky“ nezbyl kámen na kameni. Téměř 3,7 metru dlouhá dvoudvéřová karoserie typu hatchback doznala proměny zejména z důvodu vylepšení aerodynamiky, výrazného zvětšení rozchodu i zvýšených nároků na chlazení. Náhon se přesunul na zadní nápravu a čtyřválcová přeplňovaná pohonná jednotka o objemu 1,4 litru byla instalována do prostoru za řidiče a spolujezdce. Výborné jízdní vlastnosti, 118 kW výkonu a pohotovostní hmotnost 970 kg byly opravdu velmi přesvědčivými hodnotami.

 

 

It truly didn’t stick out of line with its minimalistic dimensions. But during the time of its origin, it was the most powerful produced car in the country of the Gallic Rooster and so it had enough strength to fight for its place both out on the track and on common roads.

 

The Renault 5 appeared in the French manufacturer’s small car segment offer in 1972. Designer Michel Boué and his team of developers gave it a very unusually executed body for that time with a number of innovative solutions. With this, the small car had sufficient sales potential and soon became popular on many markets around the world. Its first generation was sold until 1985 and served as a foundation for several sport versions. The top of the offer was dominated in1980 by the uncompromising Renault 5 Turbo.

 

Taking part in its development was studio Bertone, Renault’s development department and its main tuner Alpine. It was primarily designed as a race special for rally, but due to homologation it appeared in two slightly differing series in a total number of approximately 3500 specimens also as a road version.

 

Not a single stone remained unturned on the original ‘Five’. The almost 3.7 metres long two-door hatchback body underwent changes mainly due to improved aerodynamics, a significant increase in track and higher demands for cooling. Drive was moved to the rear axle and the turbo four-cylinder engine with a volume of 1.4 litres was mounted in the space behind the driver and passenger. Great handing, 118 kW of power and a curve weight of 970 kg were truly persuasive values.

 

 

 
 

 

fotogalerie    |    photogallery
 
           
 
 
zpět na publikované články    |    back to the published articles