Název rubriky styling | architektura
   
Název článku Architektura a design - na společné vlně
Podtitulek

Wally Yachts

   
 
   
Autor článku Pavel Hrubý
  architekt | designér

 

 

Název firmy

Wally

Lokace

Monako | 8 Av. des Ligures

Zakladatel

Luca Bassani

Chronologie

1994     založení společnosti

 

2003     realizace projektu Wallypower 118

 

 

Tentokrát bude pohled do světa architektury poněkud netradiční. Nepředstavím vám žádnou stavbu ani objekt, který bychom mohli běžně spatřit na pevnině. Náš dnešní předmět zájmu má své místo na vodní hladině, tam je jeho výhradní teritorium. Tématem tohoto článku bude loď.

 

Málokdo ji vnímá jako architektonický objekt, přesto ve větší či menší míře obsahuje obytný prostor a její návrh bývá společným dílem designéra i architekta. S jejich produkty se ostatně každý z nás setkává na každém kroku denně, snad ale nikde jinde společně nevytváří tak jednotný celek, jako je tomu v případě lodi. Dílem designéra bývá koncepce, konstrukce a v neposlední řadě řešení vnějšího tvaru, který definuje prostor vymezený dispozici. Ta už je většinou výhradně v rukou architekta. V závislosti na velikosti projektu se obě profese mohou na jednotlivých fázích návrhu spolupodílet nebo je i přejímat. Vždy však musí mít na paměti výjimečné požadavky kladené na řešení nejen vnitřního prostoru, ale i lodi jako celku. Vysoká životnost, snadná obsluha, minimální rozměry a nízká hmotnost jsou slova, která zde mají opravdu vysokou váhu.

 

Když jsem se rozhodoval, jaký příklad bych vám uvedl a čím svá tvrzení doložil, nemohl jsem vybrat názornější ukázku, než uznávaného výrobce motorových jachet a plachetnic společnost Wally. V její nabídce figurují lodě různých velikostí i stavby na zakázku. Své výrobky orientují na majetné klienty, povahou se řadí do segmentu luxusního zboží.

 

Wally byla založena v roce 1994 v Maroku v Monte Carlu, kde je i její současné sídlo. Jejím duchovním otcem je italský podnikatel a vášnivý mořeplavec Luca Bassani. Sám se osobně podílí na vývoji každého projektu. Mnohým z vás jistě není jméno firmy neznámé. Její čtrnáctileté působení na trhu ji sice neřadí mezi společnosti s dlouholetou tradicí, nicméně i za takto neuvěřitelně krátkou dobu si dokázala vybudovat renomé značky s unikátním charakterem a čistým designem. V oboru, ve kterém ještě do nedávna převládaly tradiční formy, materiály i koncepce, ustanovila Wally nová měřítka inovace, kvality provedení a luxusu.

 

Do všeobecného povědomí se dostala především 36 metrů dlouhá motorová jachta WallyPower 118, realizovaná v roce 2003. Jedinečná je hned v několika směrech. Rozměry je srovnatelná s rodinným domem, nadprůměrně vysoký standard komfortu poskytuje až dvanácti uživatelům a přesto dosahuje rychlosti až šedesáti uzlů za hodinu. Prvenství „Nejrychlejší jachta světa“ dosáhla díky bezmála sedmnácti tisícům koňských sil produkovaných třemi turbínovými motory. Zcela nezaměnitelný tvar trupu z kompozitních materiálů je definován hladkými plochami a elegantními liniemi. Minimalistický vzhled je doménou i prosklené společenské místností s integrovaným kapitánským můstkem a fascinujícím výhledem. Prostor členěný do dvou výškových úrovní je rozdělen na konferenční a odpočinkovou část. Odtud je možné sestoupit do chodby v podpalubí se strojovnou, kuchyní, kabinou majitele, dvěma kabinami pro hosty a kajutami pro posádku. Každá z ložnic je vybavena sociálním zařízením. Přehledná dispozice je příkladná variabilitou a maximálním využitím prostoru. V interiéru se objevuje tradiční dřevo, ale i nerezová ocel, sklo a kompozity. Pasažéři jsou obklopeni moderními technologiemi a pobyt jim zpříjemňuje množství vymožeností současné doby. Za příznivého počasí je k dispozici paluba z trvanlivého dřeva s rozličnými možnostmi uspořádání. Umožňuje i pohodlný přístup do vody a na břeh.

 

Luca Bassani pochopil, že hodnota luxusu dnes spočívá v dokonale řešené dispozici a prostoru, v ušetřené hmotnosti, funkčnosti, chytrých řešeních a v kvalitě zpracování. Že jde správným směrem, není pochyb. Mě přesvědčil.

 
 
 
 
Název rubriky fin | legenda
   
Název článku

Nothing runs like a deere | Nic neběhá jako jelen

Podtitulek

John Deere

   
 
   
Autor článku Pavel Hrubý
  architekt | designér
   
Výrobce Deere & Company
Místo původu

USA | Illinois | Moline

Zakladatel John Deere 1804 - 1886
Chronologie 1837     zhotovení prvního pluhu
  1848     přesun společnosti do Moline
  1868     Deere & Company - akciová společnost
  1918     první traktory John Deere
 
 

Dnes jen málokdo o proslulé značce s jelenem ve znaku nikdy neslyšel. Je světovou jedničkou ve výrobě zemědělské techniky a její produkty jsou v továrním zeleno-žlutém provedení dodávány na trhy celého světa. Nic z toho by se ale nikdy nemohlo uskutečnit bez odkazu zakladatele Johna Deera. Ten kdysi prohlásil "Nikdy nedám své jméno na výrobek, který v sobě nemá to nejlepší, co je ve mě". Ani po sto sedmdesáti letech jméno John Deere z produktů stejnojmenné společnosti nezmizelo. Nebyl ani důvod! Dodnes vynikají kvalitou a inovací.

 

Vraťme se dvě století nazpět a přesuňme se na východní pobřeží Spojených států amerických. Právě zde se v roce 1804 John Deere narodil. Ve svých jednadvaceti letech se vyučil kovářem a o dva roky později odcestoval za prací na Středozápad. Usadil se v Grend Detour ve státě Illinois a právě na tomto místě v roce 1937, víceméně z čisté zvědavosti, vykoval první radlici z plátu zlomené pily. Její dokonale hladký povrch jednou pro vždy vyřešil problém místních zemědělců, kterým práci při obdělávání půdy komplikovala lepivá zemina.

 

Od té doby se na zhotovování pluhů specializoval a zájem o jeho výrobky prudce rostl. Aby uspokojil poptávku, postupně rozšiřoval výrobu i sortiment, a v roce 1948 přesunul výrobu do pětasedmdesát mil vzdáleného města Moline k řece Mississippi. Tři roky na to převzal vedení firmy syn Charles a v roce 1868 se Deere & Company stala akciovou společností.

 

Další výrazný rozvoj zaznamenala společnost začátkem 20. století s nástupem spalovacího motoru. V roce 1918 odkoupila firmu Waterloo Gasoline Traction Engine ve Waterloo ve státě Iowa a traktor zařadila do svého výrobního programu. V současné nabídce je zastoupen v mnoha velikostních i výkonnostních provedeních. V devadesátých letech, díky krátké spolupráci, obohatil nabídku na trzích rozvojových zemí i traktor brněnského Zetoru v typickém barevném provedení John Deere. V sortimentu této značky už dnes nenajdeme pouze kompletní zemědělskou mechanizaci, její technika je nepostradatelná i v mnoha dalších odvětvích lidské činnosti. Sídlem společnosti i nadále zůstává Moline. Výrobní a vývojová střediska ale vznikají i v Evropě nebo Jižní Americe.

 

Hvězdou stříbrného plátna se stal malotraktor John Deere v roce 1999 po boku herce Richarda Farnswortha ve snímku Příběh Alvina Straighta režiséra Davida Linche. Za dobu existence se značka John Deere i její traktory staly nepopiratelnou legendou. Firemní heslo užité v titulu tohoto článku se stalo závazkem a výzvou zároveň.

 
 
 
 
Název rubriky Autodesign Awards | 2008
   
Komentář

BMW Gina

   
 
   
Autor článku Pavel Hrubý
  architekt | designér
 
 

Koncept automobilu Gina od BMW byl překvapením pro mnohé. Je jedinečný mírou inovace, pokořuje mýty a poukazuje, jak mohou nové technologie, nové materiály a chytrá řešení ovlivňovat nejen design, ale i celý automobilový průmysl. Tvůrci bavorské studie v čele s šéf designérem Chrisem Banglem se nesmířili s pouhým potažením skeletu vozu pružnou látkou a ukázali, jak velký potenciál zvolená koncepce představuje. To vše navíc úhledně zabalili do tvarosloví pro BMW dnes tak typické. Nechme se překvapit, co z toho, co nám Gina představila, obstojí v tvrdé realitě sériové produkce.

 
 
f o t o g r a f i e   l z e   z v ě t š i t   d o   p o h l e d o v é   v e l i k o s t i   /   p h o t o s   a r e   p r e s e n t e d   i n   a   d e t a i l