Název rubriky styling | architektura
   
Název článku

Klenot na dálnici z Utrechtu do Amsterdamu

Podtitulek Hessing showroom
   
 
   
Autor článku Pavel Hrubý
  architekt | designér
   
Název projektu Hessing Cockpit and Acoustic Barier
  (Bentley, Bugatti, Lamborghini, Rolls Royce, Maserati, Lotus showroom)
Klient Hessing's Autobedrijven BV
Architekt Kas Oosterhuis | ONL
Lokace Nizozemí | Leidsche Rijn Utrecht
Chronologie projekt 2004 / dokončení realizace 2006
Ocenění   vítězný projekt Dutch Design Awards 2006
   
Další vybrané projekty 2007 - Ekris Headlights | Utrecht
architekta 2007 - F side | Amsterdam
  2002 - Web of North-Holland | Floriane
  1997 - Saltwater Pavilion | Oosterschelde
  1995 - Elhorst / Vloedbelt | Zenderen
  1995 - Dancing Facades Hunze | Groningen
  1994 - Daken Housing | Groningen
  1991 - Drive-in Patio Housing | Den Haag
 
 

Rád bych vám představil extravagantní stavbu společnosti Hessing, prodejce luxusních automobilů. Ta má v podání architekta Kase Oosterhuise k designu blíže než je zvyklé. S chutí vám poodhalím, v čem vidím její výjimečnost i slabiny. Pro vás by tento článek mohl být vodítkem, jak rozpoznat architekturu, která splňuje více než základní požadované funkce, přináší uživatelům vyšší hodnoty a prostoru nezaměnitelnou identitu.

 

Zpravidla nemáte příliš mnoho času postřehnout při jízdě v rychlosti 120 km/h míhající se objekty situované v okolí. Ne více než pár vteřin. V případě prodejního centra společnosti Hessing v Nizozemí na dálničním spojení A2 mezi Utrechtem a Amsterdamem na to máte rovných 45 sekund.

 

S podobným obchodním zastoupením se v takovýchto lokacích setkáváme běžně, vídáme je na rušných komunikačních uzlech, v centrech měst, nákupních zónách … místech s velkým pohybem lidí všeobecně.

 

Společnost Hessing ale přistoupila k mnohem progresivnějšímu kroku a své sídlo situovala do 1.5 km dlouhé akustické bariéry pouhých 15 metrů od komunikace. Jako výkladní skříň plná klenotů automobilového designu se prezentuje denně až několika desítkám tisíc potenciálních zákazníků, kteří tudy projíždějí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, jak důrazně na sebe poutá v průběhu dne i noci pozornost.

 

Akustická bariéra kopíruje komunikaci a odděluje ji od nově vyrůstající rezidenční a industriální čtvrti. Je tvořena ocelovou konstrukcí, pokryta skleněnými šablonami a v druhé etapě výstavby plynule navázala na elegantní křivky 120 metrů dlouhého a až 25 metrů širokého objektu. Ten je přezdíván „kokpitem“ právě pro svou bohatě prosklenou fasádu, která dává nahlédnout do jediného dvouúrovňového prostoru sloužícímu prezentaci nových modelů. Odvrácená strana je kontrastně pokryta plechovým pláštěm a skrývá administrativní část. Pod celým půdorysem budovy je rozsáhlé parkoviště.

 

Poněkud skepticky na mě působí interiér. V jediném otevřeném prostoru není místo na osobitou prezentaci jednotlivých značek a modely ztrácí identitu renomovaných výrobců.

 

Samotný přístup a proces návrhu architekta je velmi neobvyklý. Není tomu tak ovšem pro samotného Kase Oosterhuise, který tímto projektem navázal na své předchozí práce. Jeho rukopis je příznačný zaoblenými křivkami a ostrými hranami, inspirací mu bývá automobilový design. Jednotlivé stavební prvky složitých objektů jsou modelovány za pomoci počítačového programu. Díly jsou obvykle tvarem i rozměry originální. Nutno říci, že je tato koncepce překvapivě úspěšně aplikována právě v reálných podmínkách tohoto jednoho z posledních realizovaných projektů.

 

Za zmínku stojí i to, že nový objekt se stal pro společnost natolik charakteristickým, že jeho typická struktura skleněné fasády ozdobila firemní logo.

 
 
 
 
Název rubriky fin | produkt
   
Název článku Nadčasové hodiny
Podtitulek Kyvadlové hodiny Chrono z nerezové oceli
   
 
   
Název projektu hodiny Chrono
Autor / výrobce Ing. Jaroslav Kavalír
Design MgA. Pavel Hrubý
Realizace 2003
 
 

Výjimečnost a originalita těchto hodin spočívá v jednoduchosti stroje, kterým jsou poháněné. Trojice ozubených kol uvádí do chodu jedinou ručičku. Ta ukazuje časový údaj hodin i minut současně. Takto sestavený mechanismus není třeba nijak chránit, je nesen skeletovou konstrukcí a nabízí pohled na pohybující se soukolí.

 

Úkolem a designérským cílem bylo maximální podtržení povahy produktu a elegance zvoleného materiálu a dodat výrobku slušivý moderní vzhled podpořený čistotou tvarů. „Funkčnost a hledání osobitého charakteru jsem chápal jako rovnocenná hlediska, kladl jsem je nad ostatní požadavky“, říká designér Pavel Hrubý a pokračuje. „Zvolil jsem nerezovou ocel s kartáčovaným povrchem, ušlechtilý materiál s nízkým leskem a vysokou odolností. Odlehčil jsem nosnou konstrukci a ozubená kolečka, na která jsem soustředil důraz.“ Arabské číslice s kruhovými znaky v místech čtvrt, půl a třičtvrtě hodin jsou rozmístěny po obvodu rozměrného číselníku. Společně s výrazným odstínem cihlově červené ručičky umožňují čitelnější určování času. Konstrukce umožňuje výběr i dalších tvarových variant číselníku s arabskými a římskými číslicemi. Vlastní styl písma a jeho grafická úprava se stala přímou součástí designu kyvadlových hodin.

 

Výjimečný byl tento projekt právě i spoluprací se zadavatelem. Ten byl ochotný přizpůsobovat technologii výroby mým návrhům k zdařilému dosažení představ nás obou,“ pochvaluje si Pavel Hrubý spolupráci s Jaroslavem Kavalírem, autorem a výrobcem těchto pozoruhodných nástěnných hodin.

 

 

Popiska k fotografii s variantou Škoda-auto:

 

Z řady Chrono vzešly i originální exempláře. Nerealizovanými zatím zůstaly návrhy s designem Škoda-auto, určené jako limitované série pro upomenutí významných událostí značky. Tento byl navržen k oslavě stého výročí automobilové historie.

 
 
f o t o g r a f i e   l z e   z v ě t š i t   d o   p o h l e d o v é   v e l i k o s t i   /   p h o t o s   a r e   p r e s e n t e d   i n   a   d e t a i l