A u t o d e s i g n   &   s t y l i n g   1 1 / 2 0 0 7
 
S a a b   A e r o   X   c o n c e p t   -   s t r .   1 2 - 1 3   ( s k i c a   -   s t r .   2 )
N e j l e p š í   d e s i g n   r o k u   2 0 0 7   -   k o m e n t á ř   V W   U p !
 
A u t o d e s i g n   &   s t y l i n g   1 1 / 2 0 0 7
 
S a a b   A e r o   X   c o n c e p t   -   p a g e   1 2 - 1 3   ( s k e t c h   -   p a g e   2 )
T h e   b e s t   d e s i g n   o f   t h e   y e a r   2 0 0 7   -   c o m m e n t   V W   U p !
 
 
 

 

 

Saab Aero X concept - očima designéra Pavla Hrubého

 

Saab Aero X je vzorovým konceptem s mimořádnou mírou konstruktérské invence, ukázkou průlomových technologií, netradičních řešení a v neposlední řadě i ztělesněním čistého a funkčního skandinávského designu. Saab jeho stvořením prezentoval nový designérský jazyk, který bude novou identitou budoucím produkčním modelům.

 

Značka Saab se vždy hrdě hlásila k bohaté historii výroby letadel. Od dob modelu 92, který byl leteckým průmyslem mimořádně ovlivněn, uplynulo více jak půl století a ze současné produkce se tato spojitost zcela vytratila. Památka na něj zůstala pouze ve firemním hesle „born from jets“.

S uvedením dvoumístného sportovního konceptu Aero X dostává tato souvislost nový rozměr. Nešlo ovšem o designérskou hříčku Anthonyho Loa a Alexe Daniela, kteří za vznikem tohoto netradičního konceptu stáli, a kteří jej za neobvykle velké pozornosti veřejnosti v roce 2006 představili světu na autosalónu v Ženevě. Na automobilu jsou velmi zdařile aplikovány některé základní principy, technická a koncepční řešení známé z proudových letadel. Pro potřeby automobilového průmyslu jsou účelově upravena a zvyšují tak užitnou hodnotu, bezpečnost, ovladatelnost a komfort vozu.

Jedním z těchto originálních řešení je i bohatě prosklený kryt kabiny umožňující nedělený 180-ti stupňový výhled z interiéru. Jak praktické a působivé … Přístup do kokpitu je umožněn po odklopení celé této svrchní části a panelů dveří směrem vzhůru. Interiéru dominují anatomicky tvarovaná kožená sedadla a akrylátová přístrojová deska prezentující informace pomocí 3D zobrazení.

Exteriér působí velmi čistě a vyváženě, je zjevné, že byl tvarován tak, aby dosahoval minimálního součinitele odporu vzduchu. Uhlíková vlákna zastoupená ve velkém podílu snižují celkovou hmotnost automobilu na 1500 kg. Nezaměnitelnou boční siluetu propůjčuje vozu ohromující rozvor a krátké převisy, sám ji považuji za více než zdařilou. Převažují především jemné ale výrazné horizontální linie. Jednotlivé části dynamicky působící karosérie jsou navrženy tak, aby se minimalizoval počet lícovaných dílů. Vytknul bych pouze začlenění zadních svítilen, které poněkud v kontrastu s touto filozofii zasahují do boku karosérie, řešení v rámci technologické spáry by bylo mnohem elegantnější. Svědomitou práci tvůrců umocňují v designérský klenot pečlivě navržené detaily zpětných zrcátek, koncovek výfuků, optiky světlometů…

Pro koncept byl zvolen etanolem poháněný motor V6 s objemem 2,8 l a výkonem 294 kW, jehož sílu přenášejí na vozovku kola o rozměru 22 palců vpředu (respektive 23 vzadu).

Vzrušující čistota designu Saabu Aero X je vcelku ojedinělým počinem a ideálním příkladem, kdy je technologie konceptu v symbióze s osobitou kreativitou tvůrců.

 

MgA. Pavel Hrubý

designér / architekt

absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

v roce 2007 získal ocenění Vynikající studentský design (projekt Mythus)

 

 

Volkswagen Up!

 

Koncept Volkswagen Up! jsem zařadil v hodnocení na druhé místo. Výrobce se netají vysokými ambicemi prodejnosti sériové verze, která by z představeného modelu měla vzejít. Volba celkové koncepce, čistota designérského ztvárnění, jednoduchá funkční řešení, variabilita interiéru a uživatelsky přívětivé ovládání jsou značným potenciálem pro dosažení takového úspěchu a staví jej krok před konkurenci. Zda ale budou očekávání naplněna rozhodne to, kolik výjimečného, co můžeme spatřit u konceptu, získá i produkční podoba.

 
 
f o t o g r a f i e   l z e   z v ě t š i t   d o   p o h l e d o v é   v e l i k o s t i   /   p h o t o s   a r e   p r e s e n t e d   i n   a   d e t a i l